İnsan ve Çevre Arasındaki İlişki

Öncelikle hepinize merhaba. Nasılsınız, umarım iyisinizdir. Bu yazımda sizlere insan ve çevre arasındaki ilişkiyi anlatmak istedim. Birazdan okuyacağın bu yazı aslında benim ödevimdi fark etmişsindir belki. Keyifli okumalar efenim.

İnsan ve Çevre Arasındaki İlişki

İnsan çevresiz, çevre insansız olmaz. Dolayısıyla insanla çevre arasında büyük bir ilişki ve sistemlilik vardır.

 Çevre, insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel ortamdır. Bir başka ifade ile çevre, bir organizmanın var olduğu ortam yada şartlardır ve yeryüzünde ilk canlı ile birlikte var olmuştur.

Çevre, doğal ve yapay çevre olarak ikiye ayrılır. Kendiliğinden oluşan, insanlar tarafından yapılmamış olan çevreye doğal çevre denir. Ormanlar, dağlar, denizler, akarsular, çağlayanlar, peri bacaları, mağaralar birer doğal çevre örneğidir. Kendiliğinden oluşamayan, insanlar tarafından yapılmış olan çevreye ise yapay çevre denir. Binalar, köprüler, yollar, barajlar, oyun parkları, bahçeler, akvaryumlar, hayvanat bahçeleri, tarihi eserler birer yapay çevre örneğidir.

Sistem ise düzenli bir biçimde birbirini etkileyen ve birbirine bağlı birimlerden, değişik bölümlerden oluşan ve genel bir plana göre kurulan, belirli bir sonuca ulaşmak için amaca yönelmiş bir bütündür. Elektronik sistem, taşıyıcı sistem (strüktür), ulaşım sistemi, iskelet sistemi, dolaşım sistemi, kültür sistemi vb. sisteme örnek olarak verilebilir.

 

Aşağıda bazı çevre örnekleri ve bu çevrelerdeki sistemler açıklanmıştır;

Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Yer: Haydar Aliyev Kültür Merkezi / Bakü / Azerbaycan

Mimarı: Zaha Hadid Yapım Yılı: 2007-2013

Bulunan Sistemler: Taşıyıcı sistem, aydınlatma sistemi, ulaşım sistemi, peyzaj sistemi…

çavuşbaş mahallesi ile ilgili görsel sonucu

Yer: Çavuşbaş Mahallesi / Afyonkarahisar

Bulunan Sistemler: Taşıyıcı sistem, aydınlatma sistemi, ulaşım sistemi, yönlendirme sistemi, ısıtma sistemi, park sistemi, sosyal sistem…

imaret camii ile ilgili görsel sonucu

Yer: Gedik Ahmet Paşa (İmaret) Camii / Afyonkarahisar

Mimarı: Mimar Ayaz Ağa Yapım Yılı: 1472

Bulunan Sistemler: Taşıyıcı sistem, aydınlatma sistemi, peyzaj sistemi, ses sistemi, sosyal sistem…

 

KAYNAKÇA

Kaynakça 1

Kaynakça 2

Kaynakça 3

 

Yazıyı Beğendiysen Paylaşabilirsin

Mehmet Akif ÜNAL, teknoloji ve bilim tutkunu; öğrenmeyi ve öğretmeyi seven bir tasarım öğrencisi. Teknomain'de tasarım, içerik üretme ve planlama alanları başta olmak üzere birçok alanda aktif rol almaktadır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir