Evdeyken Kendimizi Geliştirebileceğimiz Ücretsiz Kurslar ve Kaynaklar

Merhabalar yazıma öncelikle hoşgeldiniz. Şuanda hepimizi evlerimize tıkan Covid-19 dolayısıyla birçoğumuz uzaktan ders alıyor veya remote dediğimiz uzaktan çalışıyoruz. Bu süreçte çok fazla boş zamanımız da oluyor ve bence kendimizi geliştirmemiz için en güzel süreç. Bu yazımda sizlere; evde bu kadar çok boş zamanımız varken kendimize bir şeyler katabilmek için kullanabileceğimiz ücretsiz kursları ve kaynakları listeleyeceğim. Umarım bunların arasından işinize yaracak şeyler olur. O zaman başlayalım.

Kendimize Değer Katacak Ücretsiz Kurslar

Şuanda birçoğunuzda bildiğini düşündüm bir platform var: “Udemy“. Peki bu platformda ilgi alanlarımıza göre nasıl kurslar bulabileceğiz ? Bu konuda bazı konu başlıkları altında hazırlanmış linkleri aşağıda bulabilirsiniz. Bu linklerin güzel yanı ise her dilde ki kaynakları bulabilirsiniz. Örneğin, Python üzerinden ilerlemek istiyorsunuz ancak Türkçe kaynakları yetersiz buluyorsunuz veya aradığınızı bulamadınız o zaman bildiğiniz dilde ki kurslara da göz atabilirsiniz.

Python: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Javascript: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Angular: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Kripto para: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Linux: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Photoshop: Kurslara gitmek için tıklayınız.
PHP: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Unity: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Wordpress: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Photoshop: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Java:Kurslara gitmek için tıklayınız.
Word: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Grafik tasarım: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Çince Öğrenme: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Almanca öğrenme: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Amazon AWS: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Yemek yapma: Kurslara gitmek için tıklayınız.
3D modelleme: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Android geliştirme:Kurslara gitmek için tıklayınız.
Veri analizi: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Çizim: Kurslara gitmek için tıklayınız.
İletişim becerileri: Kurslara gitmek için tıklayınız.
İspanyolca öğrenme: Kurslara gitmek için tıklayınız.
İngilizce öğrenme:Kurslara gitmek için tıklayınız.
Fransızca öğrenme:Kurslara gitmek için tıklayınız.
Arapça öğrenme: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Portekizce öğrenme: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Rusça öğrenme:Kurslara gitmek için tıklayınız.
Japonca öğrenme: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Excel: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Muhasebe: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Salesforce: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Fotoğrafçılık: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Logo tasarımı: Kurslara gitmek için tıklayınız.
SQL: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Kullanıcı deneyimi: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Digital marketing: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Sunum becerileri: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Özel tablolar: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Risk yönetimi: Kurslara gitmek için tıklayınız.
Yazarlık: Kurslara gitmek için tıklayınız.

 

Şimdi gelelim bir farklı eğitim platformuna: “Edukey“. Özellikle web geliştirme kısmında kendine bir şeyler katmak isteyen kişilerin bildiğini düşünüyorum ancak bilmeyen birçok kişi de bulunabilir. Şuanda 2 adet ücretsiz kurs bulunuyor sitede ancak kampanyalar bol bol oluyor o yüzden YouTube üzerinden Emrah Yüksel‘i takip etmenizi öneririm.

Ücretsiz kurslara buradan ulaşabilirsiniz: Kurslara gitmek için tıklayınız.

Şimdi de gelelim adeta bir devasa bir ücretsiz video havuzu olan YouTube’a. Sanırım bu platformu bilmeyen yoktur ancak aşağıya benimde takip ettiğim değerli hocalarımdan bırakacağım.  Ayrıca bu hocaların Udemy hesapları da bulunmakta orada daha derli toplu bulabilirsiniz dersleri.

Murat Yücedağ: Kanala gitmek için tıklayın.

Murat hocanın Udemy için hazırlamış olduğu indirim kuponlarını buradan takip edebilirsiniz: Siteye gitmek için tıklayınız.

Emrah Yüksel: Kanala gitmek için tıklayın.

Yabancı Dil Öğrenmemize Yardımcı Olabilecek Uygulamalar

Bu kadar kursu aldık kendimizi geliştirmeye başladık diyelim ancak bu süreçte bir süreden sonra Türkçe kaynaklar yetersiz kalacaktır maalesef bu yüzden belki de dünyada en çok kaynak bulunabilen dil İngilizce, bu yüzden İngilizce öğrenmemiz bize büyük katkı sağlayacaktır. Aşağıya bıraktığım kaynakların bu süreçte size yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Muhtemelen daha önce karşınıza gelmiştir özellikle de YouTube reklamlarında. Duolingo tamamen ücretsiz olan bir dil öğrenme, çeviri yaptırma programıdır ancak birçok kişi onu sadece İngilizce öğrenmek için kullanıldığını biliyor. Duolingo sayesinde ; İngilizce, Almanca, Rusça ve daha birçok dil öğrenebilirsiniz.

Duolingo: https://tr.duolingo.com

 

Busuu, dil öğrenimi için kurulmuş bir sosyal ağdır. Burada seviye seviye öğrenmek istediğiniz dil ile ilgili dersler alabiliyorsunuz. Burada her ders çeşitli alıştırmalardan oluşmaktadır ve bu sayede öğrendiklerinizi güzel bir şekilde tekrar edebilirsiniz. Burada 12 adet dil öğrenebilirsiniz.

Busuu: https://www.busuu.com/tr

Voscreen, tamamen İngilizce öğrenmek üzerine odaklanmış bir uygulamadır. Bu uygulamayı Android ve IOS cihazlarınıza kurarak kullanabiliyorsunuz. Uygulama içerisinde videolar bulunmakta siz kendi seviyenize göre, ilgi alanınıza göre veya gramer seçimi yaparak kısa kısa videolar izliyorsunuz ve bu sayede İngilizce öğrenebiliyorsunuz.

Voscreen: https://www.voscreen.com

Memrise, yerli konuşmacılardan gerçek konuşma dilini izlemeyi ve öğrenmeyi sağlıyor. Çok sayıda eğlenceli ve geçerliliği kanıtlanmış hafıza tekniği ile öğrenmeni hızlandırıyorlar. Bu sitede belki de çok nadir bulabileceğin Kızılderili dili, Latince gibi dilleri de öğrenebilirsiniz. Sitede 12+ dil bulunuyor ve farklı tekniklerle hazırlanmış kurslar.

Memrise: https://www.memrise.com/tr/

Mondly, ücretsiz ve ücretli olarak yabancı dil öğrenme faaliyetleri sunmakta. Web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden bu içeriklere erişebiliyorsunuz ve en güzel yanı ise sitede öğrenme sürecinde birçok farklı yol bulunuyor. Örneğin; Vr deneyimi sayesinde sanki gerçekten karşınızda birisi varmış gibi öğrenebiliyorsunuz, çocuklar için bulunan uygulamasında ise çocuklara yönelik oyunlarla dil öğrenimini kolaylaştırıyor. Bunun yanı sıra çalışanlar için, üniversite öğrencileri ve kariyer yolunda ilerleyenler için de programlar bulunuyor. Sitede toplam da 33 dil bulunuyor.

Mondly: https://www.mondly.com

 

Evet, bugünkü yazımda evlere tıkılı kalmışken kendimizi geliştirmek için kullanabileceğimiz ücretsiz kursları ve kaynakları sıraladım. Umarım sizlere fayda sağlayacaklardır. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıklı Corona’sız günler dilerim. #EvdeKal

Sağlıcakla kalın.

Medium üzerinde okumak ve takip etmek için: https://link.medium.com/1cRa33xzO5

Yazıyı Beğendiysen Paylaşabilirsin

Yazılım dünyasına meraklı sürekli araştırma, kendine yeni şeyler katma peşinde olan, araştırdığı ve öğrendiği bilgileri kişisel web sitesi mertcansulupinar.com'da paylaşan, kişisel YouTube kanalı Mert Can Sulupınar'da kendi bilgi birikimiyle ürün incelemeleri ve daha değişik tarzda videolar üreten ayrıca teknolojinin en geniş halini teknomain.com'da sunmaya çalışan bir yazılım mühendisliği öğrencisinden fazlası.

Yazılım dünyasına meraklı sürekli araştırma, kendine yeni şeyler katma peşinde olan, araştırdığı ve öğrendiği bilgileri kişisel web sitesi mertcansulupinar.com'da paylaşan, kişisel YouTube kanalı Mert Can Sulupınar'da kendi bilgi birikimiyle ürün incelemeleri ve daha değişik tarzda videolar üreten ayrıca teknolojinin en geniş halini teknomain.com'da sunmaya çalışan bir yazılım mühendisliği öğrencisinden fazlası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir