IOS 14’ün iPhone’a Kattığı Yeni Özellikler

Apple’ın mobil işletim sistemi IOS’in yeni versiyonu olan IOS 14 oldu. Apple’ın işletim sistemi IOS’un yeni sürümü IOS 14 geçtiğimiz hafta yayınlandı ve kullanıcılar yeni IOS sürümünü deneyimlemeye başladı

IOS 14’ün iPhone’a Kattığı Yeni Özellikler

IOS 14 Özellikleri

Ana ekran widget’ları

IOS 14’ün iPhone’a Kattığı Yeni Özellikler

iPhone kullanıcıları ilk defa IOS 10 işletim sistemiyle birlikte widget’larla tanışmış olsa da bu widget’ların kullanımı tek bir ekranla sınırlandırılmış durumda. Öyle ki widget’lar, yalnızca ana ekranı ya da kilit ekranını sola kaydırdığımızda karşımıza çıkan kenar çubuğunda yer alıyor.

Oysaki IOS 14 ile birlikte bu durum değişiyor ve widget’lar daha işlevsel bir hale gelerek, ana ekranda da kullanılabiliyor

Picture in Picture

IOS 14’ün iPhone’a Kattığı Yeni Özellikler

Widget’lar farkı boyutlarda gelecek ve kullanıcılar boyutlara karar verebilecek. Widgetların sayfalar içinde istediğiniz noktada kullanılabileceğini de ekleyelim. IOS 14 ile gelen özelliklerden bir diğeri de Picture in Picture modu oldu. Bu özellik sayesinde ana ekrana dönseniz bile oynattığınız video oynamaya devam ediyor.

Siri

IOS 14’ün iPhone’a Kattığı Yeni Özellikler

Apple’ın yapay zeka destekli asistanı olan Siri de tasarım anlamında önemli değişiklikler yaşadı. Siri, IOS 14 ile birlikte uygulamaların üstünde çıkaracağı kartlar ile bilgi verebilecek. Siri ile sesli mesajlar gönderilebileceğini de ekleyelim. Apple, IOS 14 ile birlikte 11 dil için gelişmiş bir çeviri hizmeti sunacak.

Çeviri Uygulaması

IOS 14’ün iPhone’a Kattığı Yeni Özellikler

Apple, IOS 14 ile birlikte yapay zeka destekli bir çeviri uygulaması yayınladı. Çeviri uygulaması internet bağlantısına gerek duymadan 11 dilde gerçek zamanlı karşılıklı çeviri yapabiliyor.

App Clips

IOS 14’ün iPhone’a Kattığı Yeni Özellikler

App Clips özelliği de IOS 14 ile birlikte tanıtıldı. Bu özellik ile birlikte uygulamaları yüklemeden erişmek mümkün olacak. Hızlı bir şekilde uygulamalara erişmenize odaklanan App Clips, Apple Pay desteğine de sahip durumda. Geliştiriciler paylaşılacak olan SDK ile birlikte kendi App Clips’lerini oluşturabilecekler.

iMessage

IOS 14’ün iPhone’a Kattığı Yeni Özellikler

Yeni Mesajlar uygulamasında kullanıcılar sohbetleri mesajlar listesinin üst kısmına tutturabiliyor, bahsetme ve satır içi yanıt özellikleri sayesinde canlı grup sohbetlerini takip edebiliyor ve bir görsel ya da emoji kullanıp grup fotoğrafı belirleyerek sohbetleri özelleştirebiliyorlar.

Mesajlardaki yeni Memoji seçenekleri ise ek saç stilleri, baş aksesuarları, yüz örtüleri ve diğer özellikleriyle daha fazla kapsayıcılık ve çeşitlilik sunuyor.

Yeni çağrı arayüzü

iPhone kullanıcılarının muzdarip olduğu kullanım esnasında çağrı gelmesi durumunda ekranın kapanması durumu da yeni çağrı arayüzüyle sona eriyor.

Web yanıtları

Siri artık web genelindeki bilgileri kullanarak daha geniş bir dizi soruya yanıt bulmanıza yardımcı olabilir.

Tercüme

IOS 14’ün iPhone’a Kattığı Yeni Özellikler

Safari artık web sitelerini yedi farklı dilde çevirebiliyor. Safari’nin çevirebileceği bir web sitesine geldiğinizde bir simge belirir. Sadece dokunun ve okuyun.

IOS 14 Hangi iPhone’lara Yüklenebilecek?

IOS 14 ile uyumlu, bir diğer ifadeyle IOS 14 güncellemesini alabilecek olan cihaz modelleri ise şunlar:

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (1. nesil)
 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPod touch (7. nesil)
Yazıyı Beğendiysen Paylaşabilirsin

Merhaba Ben Engincan Danabaş. Necmettin Erbakan Üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede programlama dili hakkında yazılar ve sosyal medyayla ilgili düzenlemelerde sizlerle beraber olacağım. İletişim için mail ve instagram adresimden ulaşabilirsiniz.Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir