Para Mutluluk Getirir mi?

PARA MUTLULUK GETİRİR Mİ

Her insan hayatında bir kere bile olsa zengin olma hayali kurmuştur. Tabi aramızda her gün kuranlar da var. Loto çekilişlerinde devasa kuyruklar oluşur. Haberciler sıradaki insanlara parayı kazanınca ne yapacaksınız diye sorarlar. Soruya cevap veren her insan gözleri mutluluktan parlayarak araba alacağım, ev alacağım gibi cevaplar verirler. Hayalini bile kurarken bu kadar mutlu olan insanlar acaba parayı kazanınca mutlu olabilirler mi?

Para Mutluluğu Satın Alır mı? | CÂMİAKADEMİ
Size bir deneyden bahsetmek istiyorum. Psikologlar kreşlerde boş zamanlarında resim yapan çocukları seçmişlerdir. Seçtikleri bu çocukları da iki gruba ayırmışlardır. İlk gruptaki çocuklardan resim yapmalarını istemişlerdir. Karşılığında ise ödül vereceklerini söylemişlerdir. İkinci gruptaki çocuklardan ise sadece resim yapmalarını istemişlerdir. Karşılığında herhangi bir ödül vermemişlerdir. Çocuklar resimleri yapmışlardır. İlk gruptaki çocuklara belirtildiği gibi karşılığında ödüllerini vermişlerdir. İkinci gruptaki çocuklara da hiçbir şey vermemişlerdir. Zaman geçtikten sonra seçtikleri çocukları kreşte gözlemleye başlamışlardır. Ödül verdikleri çocukların resim yapmaktan sıkıldıkları görmüşlerdir. Ödül verilmeyen çocukların ise resim yapmaya ilk zaman ki mutlulukla devam ettiğini görmüşlerdir. Bu örnekte olduğu gibi etrafınızda maaş kazanan çoğu kişinin ilk maaşındaki mutluluk ile daha sonraları aldığı maaşlardaki mutluluk aynı değildir.
Bilimsel Örnekler İle Para Mutluluk Getirir Mi? Getirmez Mi ...

Para, örneklerde de görüldüğü gibi mutluluk getirmez. Ancak yeterli paraya sahip olmak hayatımızı kolaylaştırır. Para hayatı kolaylaştırmak ve standardı yükseltmek için bir araçtır. Mutluluk ise hayat karşısında olumlu tutuma sahip olmakla şekillenen bir algıdır. Yani mutlu olmak için bakış açınızı değiştirmeniz gerekmektedir.

KAYNAKÇA

Yazıyı Beğendiysen Paylaşabilirsin

18 yasında teknoloji ile alakasını kurucu ve yardımcısından alan yakın arkadaşları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir